Aki ülőmunkát végez, annak naponta ennyit kéne állnia!

loading...
Egy szakértőkből álló csoport többek között azt javasolja, hogy az irodai munkát végzők legalább két órát, de leginkább négyet töltsenek állva egy munkanapon.


A javaslatokat kifejezetten az ülőfoglalkozást végzők számára dolgozták ki - számolt be az ajánlásokról a Medical News Today.
Azoknak, akik a munkaidejük túlnyomó részét az íróasztal mellett töltik, arra kell törekedniük, hogy naponta legalább két-, de leginkább négy órát töltsenek állva. Mások mellett ez a javaslat is szerepel abban a csomagban, amelyet a British Journal of Sports Medicine című szaklapban publikáltak szakértők, akik az ülőfoglalkozás egészségügyi kockázataival foglalkoznak.
 

ulomunka_allas.jpg
Vannak olyan alkalmazottak, akik a munkaidejük 65-75 százalékát ülve töltik, felük pedig hosszú időn keresztül föl sem áll a helyéről. Számukra elsődlegesen fontos volna, hogy olyan programokat dolgozzanak ki, amelyek megváltoztatják a berögzült szokásokat, és amelyek azt eredményeznék, hogy az ülőfoglalkozásúak többet mozogjanak a munkaidejük alatt - egészségük megőrzése érdekében.
Lábdagadás: mi okozza?
A jóga épp olyan jó, mint a futás
Koleszterinszint-csökkentő ételek
A fogamzásgátlók 10 leggyakoribb mellékhatása

Ülőmunka mellett érdemes lenne napi 2 órát állva tölteni


Az utóbbi idők kutatásai ugyanis azt mutatják, hogy a mozgáshiányos életmód (amely elsősorban az ülve végezhető munkának köszönhető) összefüggésben áll számos súlyos betegségkialakulásának magasabb kockázatával. A mozgáshiány megnöveli olyan betegségek rizikóját, mint például a szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség és néhány fajta rák.
Éppen ezért nagyon fontos közegészségügyi szempontból, hogy olyan útmutatásokat dolgozzanak a ki, amelyek csökkentik ezeket a kockázatokat.


Az irodai alkalmazottak számára kidolgozott legfontosabb javaslatok a következők:


- napi legalább 2 óra, fokozatosan emelkedő mennyiségben pedig 4 óra állás vagy laza mozgás (pl. könnyed séta);
- munka közben az ülő helyzet megváltoztatása, megszakítása álló periódusokkal, illetve az ehhez szükséges ülő-álló munkaállomások létrehozása;
- a hosszan tartó állás kerülése (ez ugyanis szintén káros lehet);
- a testtartás váltogatása, illetve könnyed séta a fáradtság, illetve a vázizomzati fájdalom elkerülésére;
- a munkaadóknak fel kell világosítaniuk a dolgozókat a hosszú távú ülés kockázatairól;
-a munkaadóknak népszerűsíteniük kell az egészséges életmód más formáit is (mint pl. egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás, a dohányzás mellőzése).


Fontos tényező, hogy a fenti ajánlások egyike sem jelent sem fizikai, sem pedig kognitív megterhelést a dolgozók számára. Jóllehet a munkaadók esetében nem kevés anyagi ráfordítástigényel az olyan munkakörnyezet megteremtése, amelyben a fenti elvek megvalósíthatóak.
A szakértők azonban arra is figyelmeztetnek, hogy pusztán a munkakörnyezet megváltoztatásanem vonja maga után az alkalmazottak szokásainak, viselkedésének a megváltozását. Mivel az újfajta - ülést és állást is támogató - munkaállomások szükséges, de nem elégséges feltételei a változásnak, a szakértők azt hangsúlyozzák, hogy viselkedést megváltoztató átfogó programokra van szükség.
Forrás:Medical News Today